Na radionici u Lepoglavi o ovoj važnoj i aktualnoj temi razgovarali su predstavnici Grada Lepoglave te općina – Bednja, Cestica i Donja Voća, a sa slovenske strane predstavnici općina Cirkulane, Majšperk, Podlehnik, Videm, Zavrč i Žetale.
-Ističem veliko zadovoljstvo što smo organizacijom ove radionice o mogućnostima prekogranične suradnje u novom programskom razdoblju, ponovo obnovili i dugogodišnju praksu susreta čelnika općina i gradova s obje strane granice. U vrijeme prije epidemije korone imali smo odličnu suradnju, jer ovo područje s obje strane granice ima dugu zajedničku povijest, istu tradiciju, pa i zajedničku infrastrukturu, ali i vrlo slične probleme vezane uz održivi razvoj na ruralnom području. Iskustva slovenskih kolega bila su dragocjena u pripremi i provedbi projekata u ranijim programskim razdobljima, posebno onih koji su bili vezani uz projekte prekogranične suradnje. Ulaskom Hrvatske u Schengenski prostor otvaraju se nove mogućnosti prekogranične suradnje u novom programskom razdoblju, koje želimo što bolje iskoristiti na obostrano zadovoljstvo i na korist ljudi s obje strane granice – istaknuo je gradonačelnik Lepoglave dipl. ing. Marijan Škvarić, predsjednik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad.
Predstavnike jedinica lokalne samouprave pozdravio je i Robert Dukarić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Lepoglave, koji je posebno istaknuo važnost suradnje i razmjene iskustava, ali i boljeg međusobnog povezivanja kroz projekte prekogranične suradnje.
Na radionici su Emil Tkalec, tajnik LAG-a Sjeverozapad i Jernej Golc, voditelj LAG-a Haloze, predstavili lokalne razvojne strategije ove dvije lokalne akcijske grupe, pri čemu je istaknuto kako ruralna područja s obje strane granice imaju iste ili slične probleme, od depopulacije stanovništva, malih poljoprivrednih površina, zapuštenog zemljišta i slabije prometne povezanosti s regionalnim središtima.
Stoga je na radionici posebno istaknuto kako je za njihovo rješavanje nužan cjeloviti pristup održivom ruralnom razvoju. U novom programskom razvoju obje lokalne akcijske grupe će tako inicirati suradnju u nizu područja, od kulturne i sportske suradnje, do suradnje udruga civilnog društva te jedinica lokalne samouprave.
Obje su strane istaknule kako u novom programskom razdoblju planiraju zajedničke projekte na području turizma i promocije vrijedne kulturne i tradicijske baštine, posebice one vezane uz gastronomiju i tradicijsku glazbu, zatim projekte vezane uz prometnu infrastrukturu, kako bi se bolje povezale primjerice, biciklističke staze i planinarski putovi s obje strane granice, projekte suradnje udruga civilnog društva, pri čemu su posebno istaknuta dobrovoljna vatrogasna društva i kulturno – umjetnička društva, ali i projekti vezani uz rekreacijske aktivnosti na otvorenom.
Na radionici je posebno istaknuto kako će u novom programskom razdoblju za poticanje održivog ruralnog razvoja biti nužno osmisliti nove, inovativne poslovne modele kojima će se povećati konkurentnost poljoprivredne proizvodnje.
Predstavnici hrvatskih i slovenskih jedinica lokalne samouprave tom su prilikom naglasili kako će u planiranju zajedničkih projekata biti posebno usredotočeni na podizanje svijesti stanovništva koje živi u pograničnom području o važnosti održivog ruralnog razvoja, pri čemu će biti posebno istaknuta odgovornost stanovnika za očuvanje okoliša i klime, ali i stvaranje boljih uvjeta za „zeleno gospodarstvo“.
Mogućnosti za suradnju sudionici radionice vide u Interreg programu Slovenija-Hrvatska, o kojem je na radionici govorio Kristijan Bizek, direktor lepoglavskog TKIC-a.
-Iz ovoga programa mogu se financirati upravo manji projekti prekogranične suradnje, a prijavitelji projekta mogu biti manje institucije koje svoje projekte nisu mogle prijaviti na standardne natječaje. Ovaj otvoreni natječaj partnerima s hrvatske i slovenske strane pruža niz mogućnosti za financiranje projekata prekogranične suradnje i izgradnje uzajamnog povjerenja – naglasio je Kristijan Bizek.
Na susretu je stoga iskazana spremnost predstavnika jedinica lokalne samouprave iz Hrvatske i Slovenije da osmisle i provedu projekte prekogranične suradnje koji će biti prijavljeni na natječaj iz Interreg programa, pa će već u siječnju sljedeće godine biti održan novi susret na kojem će o konkretnim projektima razgovarati zainteresirani partneri s obje strane granice.