Lepoglavska čipka je još jednom dobila potvrdu izvornosti od Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo.

Zahtjev za potvrdu, koju dodjeljuje Povjerenstvo za zaštitu oznake izvornosti, podnijeli su Grad Lepoglava i Turističko-kulturno informativni centar, pa je 16. prosinca 2024. Zavod donio odluku prema kojoj se potvrda izvornosti lepoglavske čipke produžuje na deset godina.

Ovlašteni korisnici, objavljeni u posljednjem prošlogodišnjem broju Hrvatskog glasnika intelektualnog vlasništva, su Grad Lepoglava, Zadruga Lepoglavske čipke, Ekomuzej Lepoglava i Turističko-kulturno informativni centar.

Oznaka izvornosti, certifikat i odgovarajuća markica na čipki garancija su da je riječ o pravoj Lepoglavskoj čipki. Pravom odnosno originalnom lepoglavskom čipkom podrazumijevamo čipku izrađenu prema zaštićenim muštrama u kojima se pojavljuju tehnike preplitanja niti tipične za Lepoglavsku čipkarsku školu.

– Višestoljetna tradicija izrade čipke na batiće u lepoglavskom kraju do danas je očuvala osebujan oblik čipkarstva koji slijedi velik broj žena-čipkarica uz podršku Grada, a osim što ju promoviramo u Hrvatskoj, zahvaljujući Međunarodnom festivalu čipke, koji će ove godine u rujnu imati svoje 29. izdanje, lepoglavska čipka poznata je u cijeloj Europi i u svijetu– rekao je gradonačelnik Marijan Škvarić istaknuvši kako je za nastavak tradicija važno zainteresirati mlade da nauče i nastave ovu važnu tradiciju lepoglavskog kraja.

Lepoglavska čipka oznaku izvornosti nosi od 21. ožujka 2008. godine, a od 2009. godine uvrštena je i na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine svijeta.

– U prostoru Turističko-kulturno informativnog centra organiziraju se edukativne radionice u kojima vješte čipkarice zainteresirane polaznice svih generacija uče izrađivati čipku na batiće prema nacrtima Danice Brössler kako bi očuvale ovu vrijednu baštinu lepoglavskog kraja – rekao je Kristijan Bizek, direktor TKIC-a  dodavši kako radionice organiziraju prema programu zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija RH.

Reprezentativni primjerci lepoglavske čipke će krajem siječnja biti izloženi na izložbi proizvoda zaštićenih oznakom zemljopisnog podrijetla koja će u španjolskom gradu Alicante biti održana u organizaciji Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo.

Podijeli:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Print
Search
nordijsko_hodanje_lep_14062025_08_photocopyright-by-darko-gorenak-godar (1)

Petstotinjak rekreativaca svih generacija okupilo se u subotu, 14. lipnja na 7. Festivalu nordijskog hodanja i pješačenja “Lepoglava 2025.”. Sudionici su se okupili na terasi restorana Ivančica, gdje su im

viber_slika_2025-06-12_15-25-25-604

Lepoglavska čipka predstavljena je početkom lipnja na festivalu čipke u danskom gradu Tønder. Riječ je o Kniplings festivalu koji se održava bijenalno, a ove je godine održan 6. i 7.

lep_gradsko_vijece_12062025_02_photocopyright-by-darko-gorenak-godar

Za predsjednika Vijeća izabran Robert Dukarić U Gradskoj knjižnici i čitaonici „Ivana Belostenca“ u četvrtak, 12. lipnja, održana je konstituirajuća sjednica Gradskog vijeća Grada Lepoglave. Gradsko vijeće Grada Lepoglave će

IMG-20250607-WA0078

Na svečanosti kojom je u subotu, 7. lipnja, u Lepoglavi svečano obilježena 20. godišnjica osnivanja Udruge branitelji Hrvatske Lepoglava, Turističko-kulturno informativnom centru dodijeljena je zahvalnica za uspješnu suradnju s ovom

ubhl20-475x663@2x

Dvadeseta obljetnica osnutka Udruge Branitelji Hrvatske Lepoglava bit će obilježena  i Danom otvorenih vrata. U subotu, 7. lipnja, u organizaciji Udruge branitelji Hrvatske Lepoglava, a uz potporu Grada Lepoglave, odvijat će

viber_slika_2025-05-28_22-56-02-938 – kopija

Ministar hrvatskih branitelja i potpredsjednik Vlade Tomo Medved posjetio je Lepoglavu. Tom je prigodom razgovarao s gradonačelnikom Marijanom Škvarićem s kojim je razgledao zgradu Turističko-kulturno informativnog centra te galerije u